Podsumowanie konferencji Kazuistyka CNS Medforum 2025 w Katowicach

W dniach 30–31 maja 2025 roku w katowickim hotelu Novotel Centrum odbyła się kolejna edycja konferencji Kazuistyka CNS Medforum. Wydarzenie zgromadziło lekarzy psychiatrów, neurologów, neurochirurgów, psychologów, przedstawicieli innych dziedzin medycyny oraz młodych naukowców i studentów kierunków medycznych. Program konferencji skoncentrowany był na interdyscyplinarnej wymianie wiedzy, analizie przypadków klinicznych i prezentacji aktualnych doniesień naukowych.

Otwarcie konferencji

Konferencję otworzyła lek. Marta Żurek, Przewodnicząca Komitetu Naukowego. Następnie prof. Irena Krupka-Matuszczyk przedstawiła historię wydarzenia, a dr Maciej Matuszczyk wprowadził uczestników w tematykę kazuistyki klinicznej.

Panel Schizofrenia i neurologiczne wyzwania

Pierwszy panel tematyczny poświęcony był schizofrenii. Dr Maria Filip, dr Piotr Wierzbiński oraz lek. Monika Kumorek podzielili się doświadczeniami klinicznymi, omawiali przypadki pacjentów opornych na leczenie oraz nowoczesne podejścia farmakologiczne.

Kolejna sesja, po przerwie obiadowej, dotyczyła neurologii. Dr Łukasz Przysło mówił o psychiatrii w kontekście wrodzonych błędów metabolicznych, następnie Agnieszka Wierzbińska zaprezentowała przypadek z pogranicza autyzmu i schizofrenii, a
dr Karol Jastrzębski przedstawił analizę przypadków zespołu Munchausena u pacjentów po udarze mózgu leczonych alteplazą.

Następnie odbył się panel ADHD, który poprowadził dr Maciej Matuszczyk, skupiając się na zaburzeniach seksualnych u pacjentów neuroatypowych z depresją. 

Wręczenie nagród w plebiscycie Młode Synapsy

Pierwszy dzień Konferencji zakończył się uroczystym podsumowaniem oraz wręczeniem nagród w plebiscycie Młode Synapsy:

W kategorii Przyszłość Psychiatrii zwyciężyła Pani dr Anna Skowronek.

Psychiatryczna Innowacja Roku trafia do Grupy Leonidasa za kompleksowy program oddziaływań diagnostyczno-terapeutycznych dla wysokofunkcjonujących neuroatypowych młodych dorosłych z towarzyszącymi zaburzeniami nerwicowymi i/lub osobowości. 

Najbardziej Znaczący Artykuł o Tematyce Psychiatrycznej został przyznany Ryszardowi Sitarzowi i jego zespołowi za artykułu: Autism Spectrum Disorder: Trace Elements Imbalances and the Pathogenesis and Severity of Autistic Symptoms

Decyzje o przyznaniu nagród w kategoriach Przyszłość Psychiatrii podjęła Rada Naukowa Plebiscytu Młoda Synapsa, uwzględniając głosy oddane w ankiecie online. Najbardziej znaczący artykuł został wybrany na podstawie wartości Impact Factor.

Drugi dzień: młodzi naukowcy i sesje tematyczne

Drugi dzień konferencji rozpoczął się sesją poświęconą wpływowi chorób somatycznych na zdrowie psychiczne. Równolegle odbywał się Konkurs Młodych Talentów, a późniejsze panele obejmowały tematykę depresji oraz zagadnienia z zakresu prawa medycznego. 

Wydarzenie zakończyło się wręczeniem nagród dla autorów najlepszych posterów naukowych oraz laureatów konkursu Młodych Talentów.

Zwycięzcy konkursu Młodych Talentów

1 miejsce w konkursie Młodych Talentów zajął Patryk Główczyński z wystąpieniem Listy do psychiatry – historia pewnego mutyzmu.

2 miejsce Marcin Jarosz z wystąpieniem Katatonia w przebiegu autoimmunologicznego zapalenia mózgu z przeciwciałami anty-NMDAR.

3 miejsce Aleksandra Marciszewska-Łuszcz z wystąpieniem Depresja psychotyczna u pacjentki w podeszłym wieku. 

Zwycięzcy konkursu na najlepszy poster w głosowaniu publiczności

1 miejsce zajął Damian Skowroński za poster Wybrane mechanizmy obronne ego

2 miejsce zajęła Aleksandra Mazerant-Zielińska za poster „Przyszłam tu po papier, że jestem normalna.” Zespół Ekboma

3 miejsce zajęły Agnieszka Koźmin-Burzyńska i Bogusław Barański za poster Nie tylko tiki – trudne życie z zespołem Tourette’a

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję konferencji Kazuistyka CNS Medforum, która odbędzie się w dniach 29–30 maja 2026 roku – ponownie w Katowicach. 

Spotkajmy się, by dalej dzielić się doświadczeniem i budować mosty między teorią a praktyką w neurologii i psychiatrii. Do zobaczenia w 2026 roku!