„Świadomy Pacjent” – kampania edukacyjna
Wystartowała kolejna edycja kampanii „Świadomy Pacjent” mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym – ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.
Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl
Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne – prof. Piotr Rutkowski w artykule wprowadzającym skupił się na istocie badań molekularnych w kontekście nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego.
Na okładce pojawiła się Beata Tadla, dziennikarka, która podzieliła się z czytelnikami swoim osobistym przeżyciem, jakim było doznanie udaru mózgu, zachęcając tym jednocześnie do niebagatelizowania symptomów udaru.
KAMPANIA WSPIERA NASTĘPUJĄCE OBSZARY TERAPEUTYCZNE:
PóŁPASIEC – CZY MOŻNA SIĘ PRZED NIM UCHRONIĆ?
Dostępna jest profilaktyka w postaci szczepionki. W dużym stopniu zapobiega ona uaktywnieniu się wirusa, a jeżeli już do tego dojdzie, to objawy choroby są bardzo łagodne, a ból neuropatyczny znacząco zredukowany.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:
- Dr n. med. Grażyna Cholewińska
CZERNIAK – DIAGNOZA I CO DALEJ?
W zespole opiekującym się pacjentem z zaawansowanym czerniakiem pracują specjaliści różnych dziedzin. Tylko kompleksowa, wielospecjalistyczna opieka jest w stanie zagwarantować choremu na czerniaka najlepsze efekty terapii.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:
- dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek
- Dr n. med. Wiesław Bal
RAK DRÓG ŻÓŁCIOWYCH – ISTOTA BADAŃ MOLEKULARNYCH
Przeprowadzenie pełnej diagnostyki u chorych na raka dróg żółciowych jest kluczowe dla dalszych losów pacjenta. Wyniki badań molekularnych bowiem decydują
o doborze konkretnej terapii.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz
JAK DBAĆ O SKÓRĘ W TRAKCIE TERAPII ONKOLOGICZNEJ?
Odpowiednia pielęgnacja skóry od początku leczenia przeciwnowotworowego może pomóc w ograniczeniu przykrych dolegliwości.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:
- Dr hab. n. med. Joanna Czuwara
- dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek
RAK PĘCHERZA MOCZOWEGO – ISTOTA TERAPII BCG
Leczenie powierzchownego raka pęcherza moczowego polega na przezcewkowej elektroresekcji guza (TURBT). Jednak istnieje grupa chorych, u których prawdopodobieństwo nawrotu nowotworu po zabiegu i jego progresji jest wysokie. Kwalifikują się oni do leczenia uzupełniającego terapią dopęcherzową BCG, która istotnie zmniejsza to ryzyko.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- dr hab. n. med. Piotr L. Chłosta
RAK PIERSI – LECZENIE UZUPEŁNIAJĄCE MA ZNACZENIE
Nawet do 40 proc. chorych na hormonozależnego raka piersi przerywa hormonoterapię. Pacjentka musi być świadoma, co zyskuje dzięki leczeniu uzupełniającemu i jakie jest ryzyko związane z ewentualnym przerwaniem terapii.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:
- Dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka
TESTY DNA HPV – WYKONAJ BADANIE ZAWCZASU
Klasyczna cytologia jest badaniem najbardziej obarczonym ryzykiem błędnego wyniku ze wszystkich stosowanych w profilaktyce raka szyjki macicy. Lepsza jest cytologia płynna, a najbardziej wiarygodne są testy HPV-DNA.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:
- dr hab. n. med. Witold Kędzia
- Krystyna Wechmann
HIPERURYKEMIA – JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ
Hiperurykemia może dotknąć każdego, stanowiąc jednocześnie zagrożenie dla jego zdrowia. Dlaczego wysoki poziom kwasu moczowego w surowicy krwi jest niebezpieczny?
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- dr hab. n. med. Piotr Jankowski
UDAR MÓZGU – W LECZENIU WAŻNA JEST REGULARNOŚĆ
Terapia przeciwkrzepliwa wymaga regularności przyjmowania leków. Niestosowanie się do zaleceń lekarza czy zaprzestanie leczenia bez porozumienia ze specjalistą może być bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- dr hab. n. med. Paweł Balsam
RECEPTA NA DŁUGOWIECZNOŚĆ
Aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, regularne badania profilaktyczne, zainteresowania i cel – to recepta na długie życie w dobrej kondycji. Najlepiej byłoby, gdybyśmy o starości myśleli jak najwcześniej – ale pamiętajmy też, że nigdy nie jest za późno na zmiany.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Dr n. med. Krzysztof Czarnobilski
Redakcja poleca lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Świadomy Pacjent”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl